Hear Here MSP! (10/11 – 10/17)

Minneapolis Skyline

This week’s Hear Here is ready to be skimmed, browsed, and glanced at! Get out there and catch some shows, Minneapolis. As always, if you want us to feature your band, venue, or anything else, let Liz know at liz@locusic.com.

Happy concerting!

Thursday, October 11th

DEMO Presents: Matthew Fox, Tin Hare, Zeb Cruikshank Band, Ten Speed – Acadia Café @ 8 p.m.

DEMO Presents: Rachel Schroeder, The Feelgood – Wild Tymes @ 8 p.m.

Wayne “The Train” Hancock (with Rachael & The Ranch Hand Resistance) – Lee’s Liquor Lounge @ 9:30 p.m.

Keller Williams – Cabooze @ 9:30 p.m.

Radar Secret Service, Cheryl, Half the Nation – 331 Club @ 9:30 p.m.

Taking Back Sunday (with Bayside, Mansions) – Mainroom at First Avenue @ 5:30 p.m.

Nick Waterhouse (with Allah Las, Mike 2600) – Fine Line Music Café @ 8 p.m.

The Lower 48 (with Prissy Clerks) – 7th Street Entry @ 8 p.m.

Mark and Francine – Honey at Ginger Hop @ 7:30 p.m.

Saint Paul Slim and DJ Mahf – Honey at Ginger Hop @ 10 p.m.

Hunter Valentine (with Queen Caveat, Devil Blues Band, Fuzzy Machete) – 400 Bar @ 8 p.m.

Asker, American Youth, Valaska, Russpockets – Triple Rock @ 8 p.m.

Friday, October 12th

DEMO Presents: Whiskey River Bandits, Armstrong Clawhammer, Cantharone, Rustpocket – Wild Tymes @ 8 p.m.

Orange Whip – Lee’s Liquor Lounge @ 9:30 p.m.

The Boys N’ The Barrels, Charlie Parr – Cabooze @ 9:30 p.m.

Andy Elwell, Tungsten, Mages – 331 Club @ 10 p.m.

Frightened Rabbit (with Arc In Round) – The Assembly at the Womans Club @ 7 p.m.

The 4ontheFloor (with Retribution Gospel Choir, Heartbeats, Filligar) – Mainroom at First Avenue @ 7 p.m.

Stepdad, Rich Aucoin (with Terror Pigeon Dance Revolt) – Triple Rock @ 8 p.m.

40 oz To Freedom (with T.U.G.G., Key Lime Special) – 7th Street Entry @ 9 p.m.

Franz Diego, DJ Noam the Drummer, DJ Willie Shu, Gabe Garcia – Honey at Ginger Hop @ 10 p.m.

Pangea Rodinia, Why Wilson? Why?, Visis, Houseluna – 400 Bar @ 8 p.m.

Saturday, October 13th

DEMO Presents: Bob Nordquist and the Intangibles, MADD Company, The Shufflecats – Wild Tymes @ 8 p.m.

Roxxy Hall Band & All Women’s Jam – Lee’s Liquor Lounge @ 8:30 p.m.

Zombie Pub Crawl with The Gin Blossoms, Big Freedia, The Clerb, The Chalice, The Goondas, The Japhies, Sinden, Drankenstein, Gigamesh, WAK LYF, Diamonds, Slamdunkapher, Slim Brit, Moon Goons, The Hammer – Cabooze @ 4 p.m.

The Van Gobots, Queen of France, Portage – 331 Club @ 10 p.m.

White Arrows, Family of the Year (with New Cassettes) – 7th Street Entry @ 8 p.m.

The Soft Pack (with Heavy Hawaii) – Turf Club @ 8 p.m.

The Early Birds (with Mother Banjo, Julia Douglass, Ben Cook-Feltz) – Honey at Ginger Hop @ 5:30 p.m.

Symbol and Surface (with Chris Harrell) – Honey at Ginger Hop @ 8 p.m.

DJ King Otto – Honey at Ginger Hop @ 10 p.m.

Zombie Pub Crawl with Exodus, Impaler, Black Rainbow, Mordwolf – Triple Rock @ 5 p.m.

Sunday, October 14th

Hopsin (with Dizzy Wright, SwizZz, DJ Hoppa, Sicfux) – Cabooze @ 6 p.m.

The Psychedelic Furs, The Lemonheads – Mainroom at First Avenue @ 7 p.m.

Green River Ordinance (with Brendan James) – Triple Rock @ 7 p.m.

Lost in the Trees (with Midtown Dickens) – 7th Street Entry @ 8 p.m.

Monday, October 15th

Dan Lund & Buffaloaf – Lee’s Liquor Lounge @ 8:30 p.m.

Pocahontas County, The Roe Family Singers, Lonesome Dan Kase – 331 Club @ 6:30 p.m.

White Rabbits (with The Farewell Circuit) – Triple Rock @ 7:30 p.m.

Jovanotti (with Diego Garcia) – Mainroom at First Avenue @ 7:30 p.m.

El Ten Eleven (with Boyfrndz, Strange Names) – 7th Street Entry @ 8 p.m.

Tuesday, October 16th

Fizzgates, Ickso Kings, Chunky Jackson – Lee’s Liquor Lounge @ 9:15 p.m.

Arrested Development – Cabooze @ 9 p.m.

Torch the Spires – 331 Club @ 9:30 p.m.

Calexico (with The Dodos) – Fine Line @ 7:30 p.m.

Miike Snow (with Niki and the Dove) – Mainroom at First Avenue @ 7:30 p.m.

Night Moves, Lord Huron (with Enola Gay) – 7th Street Entry @ 8 p.m.

Judgement Day (with History Repeating Herself) – 400 Bar @ 8 p.m.

Wednesday, October 17th

DEMO Presents: The Comic Avengers, Tim Casey and the Martyrs – Wild Tymes @ 8 p.m.

The Riverside Swing Band – Lee’s Liquor Lounge @ 9 p.m.

Soap – Cabooze @ 10 p.m.

Sorry OK, From the Midwest, Bleedin Maynard Warandshoes – 331 Club @ 9:30 p.m.

Balmorhea (with Paul Metzger) – 7th Street Entry @ 8 p.m.

Com Truise (with Poolside, Bonde Do Role) – Triple Rock @ 8 p.m.

Joshua Tarp and the Still – Honey at Ginger Hop @ 8 p.m.

 

 

 

 

This entry was posted in Events, Hear Here, Local Music, Locusic and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.